RYNEK CAMPINGOWY W EUROPIE

 
 
Z bazy 26 000 campingów w Europie jedynie 5 800 oferuje swoim gościom zakwaterowanie w domach mobilnych lub wakacyjnych, z czego 2 400 znajduje się we Francji, 650 we Włoszech i 106 w Chorwacji. Te liczby wskutek wymagań rynkowych i oczekiwań współczesnego turysty systematycznie się zwiększają.

Od kilku lat można zauważyć proces ewolucji campingów. Tradycyjne parcele na namioty czy kampery zastępowane są domami mobilnymi. W latach 2010-2016 liczba parceli na kampery czy namioty zmniejszyła się o 10%, podczas gdy liczba parceli z domami mobilnymi zwiększyła się o 20% i teraz stanowi około 30% całości parceli oferowanych przez campingi. Ma to związek ze zmianami na całym rynku turystycznym. Turyści z Europy oczekują większego standardu wypoczynku i są gotowi za to odpowiednio zapłacić. Zauważyć można również systematyczną wymianę domków campingowych wyprodukowanych w latach 80. i 90., które swoją powierzchnią (poniżej 20 m2) oraz standardem wyposażenia nie gwarantują swoim gościom oczekiwanego komfortu wypoczynku.

Jak podaje Francuski Urząd Statystyczny, w 2016 roku francuskie campingi zanotowały wzrost sprzedanych noclegów o 7,5% przy jednoczesnym spadku liczby podstawowych parceli o 2,5%.

Zmiany, które dotykają teraz sektor campingowy powodują również wydłużenie sezonu turystycznego o część maja i października, w związku z tym, że klimatyzowane domy mobilne umożliwiają komfortowy wypoczynek również w okresie wiosny i jesieni.

Kierunek jest jasny i od kilku lat sukcesywnie realizowany. Rozłożona w czasie likwidacja parceli na tradycyjne namioty i kampery oraz zastąpienie ich domami mobilnymi to proces, który już się rozpoczął i nic nie zapowiada zmiany.